Arkisto ennen 2015

Jean Sibelius 150-v. juhla Laurentius-salissa 8.12.2015

——————————————————————————————–

Lasten kulttuuritapahtuma Lohjan Yhteislyseon Lukiolla 21.11.2015

——————————————————————————————–

Lohjanseudun kuvataidekoulun kannatusyhdistyksen Syyskokous 10.11.2015

——————————————————————————————-

Kuviskoulu mukana Lohjan kaupungin järjestämässä Halloween tapahtumassa Tytyrin kaivoksella

Halloween pops down in Tytyri

Tapahtuman ajankohta: 31.10.2015 – 1.11.2015
——————————————————————————————-

Vanhempainilta ma 21.9. klo 18-19

——————————————————————————————–

Keksipicnic Keksitehtaalla 12.9. lauantaina klo 10-14. AVOIMET OVET!

——————————————————————————————–

Halaus Porlalle! Sunnuntaina 13.9. klo 12:00

——————————————————————————————–

Lohjansedun kuvataidekoulu – 30 vuotta!

NÄYTTELYT:

30 -VUOTISJUHLANÄYTTELY Lohjan pääkirjaston Linderinsalissa 7.-29.5.

  • Avajaiset ke 6.5. klo 18
  • Kuvataidekoulun juhlajulkaisun julkistaminen
  • Kuvataideteko -tunnustus kuvataidekoulun oppilaalle
  • Esitellään kuvataidekoulun taiteilijakummi 2015-2016

IKKUNAGALLERIA toukokuun loppuun asti 24/7 Sampotalon ikkunassa Kauppakadulla

KARTALLA Arkkitehtuurityöpajan näyttely Kaupungintalon aulassa 6.-29.5.

PÄÄTTÖTYÖNÄYTTELY Lohjan pääkirjaston Pähkinäsalissa 11.-22.5.

  • Esittelytilaisuus 15.5. klo 15

TAITEILIJOITA KUVATAIDEKOULUN ELÄMÄSSÄ Virkkalassa Kässän taidetalossa 3.-13.6.

  • Avajaiset ti 2.6. klo 18
  • Näyttely avoinna ma-su klo 14-18. Kiinni la 6.6

MUITA TAPAHTUMIA:

TULEVAISUUSFOORUMI 7.5. klo 15-19 pääkirjaston Järnefeltinsalissa. Näkökulmia koulun ja oppimisen tulevaisuudesta.

KARKKITEHTUURIA! 9.5. pääkirjaston Järnefeltinsalissa klo 12-14. Työpajassa tehdään rakennelmia karkista. Paja toimii non stop ilman ilmoittautumista.

Kuvataidekoulun KESÄKURSSIT 1.-12.6.

——————————————————————————————

Pienten lasten pedagogiikkaa

Lohjanseudun kuvataidekoulun opettajat ovat mukana pienten lasten pedagogiikkaa kehittävässä Saga-hankeessa (2014-2015). Lue lisää hankkeesta verkkosivuilta http://www.porvoo.fi/fi/palvelut/kulttuuri/taiteen_perusopetus/porvoon_taidekoulu/saga-hanke

——————————————————————————————

Pi-ma A ja B ja päättötyöryhmän retki Amos Andersonin taidemuseoon

Lähdemme tutustumaan Kiinalaiseen nykytaiteeseen maanantaina 13.4.2015

———————————————————————————————

Menneen ajan markkinoiden aikaan lauantaina 13.12.2014  Kuvataidekoululla on omat joulumyyjäiset ja taidearpajaiset klo 12-14. Myynnissä kuvataidekoulun uusia lahjatuotteita: taidekynttilöitä, -tarjottimia, joulukortteja sekä kirjoja uusille muistoille. Myös kahvila ja vohvelibaari ovat auki.

—————————————————————————————-

Lyhtypuisto valaisee iltaa to 20.11.2014 klo 17.30-19 Lohjan Pyhän Laurin kirkon viereisessä puistossa. Juhlistamme näin paitsi Lapsen oikeuksien päivää niin myös Lohjanseudun kuvataidekoulun 30-vuotista taivalta. Lyhtypuistossa tulee myyntiin kuvataidekoulun oppilaiden tekemä Taide on…- kynttilä. Tervetuloa tunnelmoimaan!

————————————————————————————–

Lasten kulttuuritapahtuma lauantaina 15.11.2014 klo 12-16 Lohjan Yhteislyseon Lukiossa. Jo 27.kerta! Vapaa pääsy – Tervetuloa!

————————————————————————————-

Oppilastyönäyttely Tilat ja talot

TILAT JA TALOT – Rakennusperintöviikon satoa Lohjanseudun kuvataidekoulusta

Oppilastyönäyttely on esillä Lohjan pääkirjaston Pähkinäsalissa 27.10.-8.11.2014

—————————————————————————————-

Lohjanseudun kuvataidekoulun vuosikertomus 2013-2014 tässä.

—————————————————————————————-

Työpajalaisten taideretki Andy Warhol –näyttelyyn

Työpajalaisten taideretki Tampereelle Sara Hildénin taidemuseon upeaan Andy Warhol –näyttelyyn lauantaina 17.5.2014 Ohessa lisätietoa.

——————————————————————————————-

Seniori-työpajan vappunäyttely PINNALLA

Tervetuloa tutustumaan Lohjanseudun kuvataidekoulun seniori-työpajan PINNALLA -vappunäyttelyyn Lohjan pääkirjaston käytävägalleriassa 28.4.-30.4.2014! Ohessa juliste, jossa tarkemmat tiedot.

Seniorit ovat kuvataidekoulun vanhimpia oppilaita noin 17-20 –vuotiaita jo päättötyön tehneitä nuoria, jotka ovat halunneet jatkaa opintojaan kuvataidekoulussa. Lukuvuoteen on kuulunut kaupunkitaidetta, muotipiirtämistä, klassista muovaamista mallista ja oman projektityön tekemistä. Nämä omat projektit ovat esillä Lohjan Pääkirjaston 2. kerroksen galleriakäytävällä.

Hanna ja Samppa ripustavat PINNALLA -näyttelyä pääkirjastolla.

——————————————————————————————-

VUOSINÄYTTELY Lohjan pääkirjaston Linderinsalissa.

Näyttely on avoinna 6.-28.2.2014 ma-pe klo 10-20, la 10-15. Vuosinäyttelyssämme kerromme erityisesti syksyn kaupunkitaideprojekteista. Kuvataidekoulun oppilas Emma Savela teki näyttelyn julisteen ja flyerin, joista hän sai kuvataidekoulun ensimmäistä kertaa jakaman Kuvataideteko -kunniakirjan.

Tervetuloa!

Näyttelyn juliste

Näyttelyn flyer

—————————————————————————————

Taideretki taidemuseo Ateneumiin 8.2.2014

Viime vuonna opettajien koulutuspäivän vuoksi pitämättä jäänyt tiistai 3.12.2013 korvataan oppilaille taideretkellä taidemuseo Ateneumiin la 8.2.2014 klo 9.45-14. Opettajat ovat jakaneet kaikille tiistairyhmien oppilaille tiedotteen ja ilmoittautumislapun, joka on myös tässä.

——————————————————————————————

Lohjanseudun kuvataidekoulu järjesti lukuvuoden aluksi oppilailleen ideakilpailun sadonkorjuuämpärin kuva-aiheesta. Kahden voittaneen ehdotuksen tekijät saivat kunniakirjat ja ämpäripalkinnot Lohjan Omenakarnevaaleilla 21.9.2013

Sadonkorjuu-ämpäri maksaa 6 euroa. Saatu tuotto käytetään Lohjanseudun kuvataidekoulun tekstiilipajan ilmanvaihdon parantamiseen. Orthex tuli kampanjaan mukaan myymällä ämpärit meille sopuhintaan. Painotyön teki Tmi Manu-Pekka Laakso. Ämpärit kestävät pesun, mutta koristekuviota ei kannata raapia.

Sadonkorjuu-ämpärit ovat myynnissä Lohjanseudun kuvataidekoulun toimistossa (Rantapuisto 45) sekä lahja- ja sisustusliike Palemassa (Koulukatu 6, 08100 Lohja).

Isompi ämpärimalli on myyty loppuun.

Lisätietoa ämpäreistä ja kuvataidekoulun toiminnasta löytää koulun nettisivuilta www.lohjanseudunkuvataidekoulu.fi.

————————————————————————————

Valo voittaa pimeyden -kaupunkitaideviikko Lohjalla 9.-15.11.2013

Lohjantähteen pystetään usean eri taiteilijan Käytävägalleria. Se on auki 14.11.–21.11.2013 ja avautuu 14.11. iltapäivällä. Käytävägallerian taiteilijat: Kaiju Haanpää, Heli Tiainen, Iiris Pessa, Pekka Kainulainen, Seija Sainio, Nasu Raittinen, Marketta Urpo sekä työryhmä Anne Saaristo, Kari Saaristo ja Tarja Santavuori. Käytävägalleriassa katusoittaa Länsi-Uudenmaan musiikkiopiston harmonikkaoppilas Roosa Junttonen n. klo 16.30.

Lohjanseudun kuvataidekoulun Seniori-työpajan Valogalleria on auki 24h koko kaupunkitaideviikon ajan sunnuntaihin 17.11.2013 asti Säästötalo Latvalaa vastapäätä olevassa liikehuoneistossa Suurlohjankadulla. Osa teoksista on esillä myös kaupungilla eri kohteissa torstaina 14.11. klo 18-19.30.

Tervetuloa!

Lisätiedot: Lohjanseudun kuvataidekoulu, p. 019 312 366, toimisto@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi

—————————————————————-

Kaupunkitaideviikko Valo voittaa pimeyden Lohjalla 9.-15.11.2013

Kaupunkitaideviikon ohjelma

Kaupunkitaideviikon ohjelmajuliste 

Kaupunkitaideviikko Lohjalla 9.-15.11.2013

VALO VOITTAA PIMEYDEN!

Tämä on meidän kaupunki! Kulttuuri kuuluu ja näkyy!

la 9.11. klo 12-16 Lasten kulttuuritapahtuma Tyyrin koulussa. Teema: ”Tehdään yhdessä”. Tapahtumaan ovat ilmoittautuneet MLL, Lasten ja nuorten Teatteri Aploodi, Tanssikoulu Un Dos Tres, Tanssistudio Funka, Länsi-Uudenmaan musiikkiopisto, Musiikkikoulu RytmiOmena, Käsityökoulu Helmi, Montessori-yhdistys, Lohjan Nummitytöt, Nummi-Pusulan Tanhuujat, Lohjan nuorisopalvelut ja Lohjanseudun kuvataidekoulu. Kaupunkitaide tulee esille mm. mitalityöpajassa, missä valmistetaan mitaleja jaettavaksi mitalipäivänä 15.11. Mitalipäivä on kaupunkitaiteilija Meiju Niskalan ideoima kansallinen mitalijakopäivä perjantaina 15.11.

Lasten kulttuuritapahtumaan on vapaa pääsy. Lisätiedot Marketta Urpo-Koskinen marketta.urpo@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi ja Lohjanseudun kuvataidekoulu toimisto@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi

la 9.11. klo 15-20 ÄIJÄT ROKKAA –miesten tapahtuma virkistysuimala Neidonkeidas. Lisätiedot heikki.kauppinen@lohja.fi tai p. 019-369 1816 tai www.neidonkeidas.fi

su 10.11. klo 11.10-12 SUNDAY SKATING yleisöluistelu Lohjan jäähallissa klo 11.10-12 /LLK Oy  Lisätiedot sinikka.pohjala@lohja.fi tai p. 050 362 6694

ma 11.11. Lyhtypuiston avajaiset klo 18. Lyhtypuisto syntyy Lohjan kirkon kupeeseen. Mukana ovat Lohjan kuvataidekoulu ja kaikki halukkaat päiväkodit/koulut, yksittäiset ihmiset. Tuo lyhty, tuo valoa pimeyteen. Vapaa pääsy. Lisätiedot Satu Kallio, satu.kallio@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi

Cafe Lauri on ideoinut kaupunkitaide-leipomuksen viikon iloksi! Käy nauttimassa!

ti 12.11. klo 9-14 ICE SKATING –tapahtuma koululaisille sekä klo 18.30 koko perheelle/ Suomen Luisteluliitto yhteistyössä LLKOy:n kanssa. Lisätiedot lohjan.liikuntakeskus@lohja.fi p. 019-369 1803

ke 13.11. Järnefeltinsalissa klo 18-20. Valokuvaaja Tommi Laurinsalon ja tutkija Markus Hotakaisen vuonna 2012 julkaistun kirjan Kuu taivaalta keskeinen anti ovat Laurinsalon upeat ja usein hätkähdyttävätkin kuvat kuusta. Tommi Laurinsalo kertoo kuukuvistaan. Vapaa pääsy. Lisätiedot toimisto@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi.

to 14.11. Lohjantähdessä avautuu Käytävägalleria klo15.30. Avajaisissa soittaa Länsi-Uudenmaan musiikkiopiston harmonikkaoppilas Roosa Junttonen n. klo 16.30.

to 14.11. Pekka Kainulaisen ääni-runo-performanssi torilla klo 15.30-16

to 14.11. Lohjan tori klo 18-19. Valo voittaa pimeyden! Oikuu-juhla. Mukana mm. Tanssistudio Funka, Kuvataidekoulu, Jari Jalonen, Johannes Setälä, Musiikkikoulu RytmiOmena, Länsi-Uudenmaan musiikkiopisto, Tanssikoulu Un Dos Tres. Valotekniikkaa sponsoroi Ecotale Oy Lohjalta.

Tori täyttyy valosta, musiikista, tanssista, KUUSTA (kuu on melkein täysi) Lisätiedot Lohjanseudun kuvataidekoulu toimisto@lohjaseudukuvataidekoulu.fi ja Marketta Urpo-Koskinen marketta.urpo@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi Valo voittaa pimeyden-kaupunkitaidejuhlaa vietetään 14.11. noin 9 kaupungissa ympäri Suomen!

pe 15.11. Kansallinen Mitalipäivä. Nyt jo 3. kerran. NYT Lohja lähtee mukaan! Anna mitali kanssaihmiselle, tutulle tai tuntemattomalle. Kiitä hymystä, ystävällisestä palvelusta, päivän piristyksestä. Voit tehdä mitalin itse! Ota kuva mitalin antamisen hetkestä. Kuvat ja tarinat Mitalipäivän facebooksivulle: www.facebook.com/Mitalipaiva

pe 15.11. Kuutamo–juhlat Kahvila Villi Kriikunassa alkaen klo 19. Musiikkia juhlaan tuo CoreBaroque. Pöytävaraukset Villi Kriikuna Karstuntie 16, Inka Ojala p. 050 5013559

Viikon aikana myös kaupunkitaideyllätyksiä! Löydätkö ne?

Lisätiedot: Lohjanseudun kuvataidekoulu, p. (019) 312 366, marketta.urpo@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi, toimisto@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi

——————————————————

Osallistuminen Omenakarnevaaleihin 21.9 Lohjan Museolla
Sadonkorjuuämpärit tulevat myyntiin!

——————————————————

Taidenavigaattori 2 -koulutuspäivä Annantalolla 14.9

Opettajat osallistuvat Taidenavigaattori 2 -koulutuspäivään Helsingissä Annnatalolla lauantaina 14.9.2013.

Koulutuspäivän alustajina toimivat kuvataideopettaja Elisse Heinimaa Espoon kuvataidekoulusta ja toimittaja Tuula Rajavaara Yle Oppiminen ja ympäristö osastolta Yle Asiassa. Hankkeen keskeinen tavoite on löytää reittejä oppilaslähtöiseen pedagogiikkaan ja alustusten kautta päästä keskustelemaan asiasta syvemmin. Hankkeeseen osallistuvat koulut esittelevät päivän aikana kaupunkitaidekuvioitaan ja hankkeen suojelija ja innoittaja Meiju Niskala kutsuu mukaan vuoden 2013 Mitalipäivään. Lohjanseudun kuvataidekoulu on Taidenavigaattori 2 -hankkeen koordinaattorikoulu.

Lisää Taidenavigaattori 2:sta täällä.

——————————————————–

Yökuvis Lohjansaaressa 6.-7.9.2013

Kuvataidekoulu järjestää Yökuviksen Lohjansaaressa 6.-7.9.2013 piman, tekstiilin ja seniori-työpajojen oppilaille. Lisätietoja täällä.

——————————————————–

Opettajat Campus-seminaarissa ke 4.9

Opettajat osallistuvat Campus-seminaariin Helsingissä ke 4.9. Silloin ei ole opetusta ja pitämättä jäädyt kuvataidekerrat korvataan myöhemmin. Lisää opettajille suunnatusta, suositusta seminaarista: www.campusseminar.com

Sinua ehkä kiinnostaa myös