Tarua vai totta 38. vuosinäyttely

Lohjanseudun kuvataidekoulun vuosinäyttely juhlistaa Lohjan 700 vuoden mittaista taivalta. Näyttely on avoinna Lohjan Pääkirjaston Linderinsalissa 1.3-
25.3 kirjaston aukioloaikoina. Esillä on tuttuun tapaan teoksia kaikista kuvataidekoulun opetusryhmistä. Tällä kertaa näyttely jalkautuu kirjastoon vielä
huhtikuussa, kun lastenosastolla on esillä perjantain ryhmien loitsupuu. Kysyimme kuvataidekoulussa toisiltamme mitä täällä oli ennen Lohjaa, ennen
meitä, ennen nykyihmisten aikaa. Lohjanjärvi tietenkin!

Työstimme järven maisemia, rantaviivaa, eliöstöä, kasveja, simpukoita, muinaisia järven olioitakin… Järvi inspiroi meitä olemassaolollaan, onhan se Etelä-Suomen suurin järvi. Luonto nousi myös esiin lohjalaisuuden äärellä. Omenatarhat, oravat, kolopesijät ja tammipuut ovat ajattomia; niitä on ollut samankaltaisina menneinä ja nykyisenä aikana. Jättiläiset johdattavat mielikuvitusta tarinoiden suuntaan ja vanhoista valokuvista herätettiin eloon aivan uusia mahtavia tyyppejä. Tuuliviireihin saatiin inspiraatiota Lohjan kirkon katolla olevasta tuulenhalkojasta ja sukkahousuveistokset puolestaan kimpoilevat muodoillaan juuri tässä hetkessä.

Lauantaina 25.3 järjestetään opastettu näyttelykäynti Linderinsalissa kello 11-11.30. Samana päivänä kuvataidekoulussa on KUVAPOLKUtapahtuma kello 11-13, jossa pääsee tutustumaan kuvataidekoulun tiloihin Laurentius-talon toisen kerroksen Taidesiivessä. Kuvataidekoulussa on opettajia paikalla kertomassa käytettävistä tekniikoista ja materiaaleista. Sisäänkäynti taideterassin ovesta, kyltit opastavat. Esillä oleva näyttelykokonaisuus esittelee hyvin kuvataidekoulussa käytettävien tekniikoiden ja materiaalien monipuolisuutta.

Kuvataidekoulu antaa tavoitteellista ja vuosi vuodelta etenevää taiteen perusopetusta kuvataiteen laajassa oppimäärässä. Lukuvuosi on 34 opetuskerran mittainen ja viikoittaisen opetustunnin kesto on 2 x 45 min tai 3 x 45 minuuttia. Osassa opetusryhmistä on hajapaikkoja vapaana. Oppilashaku alkaa maaliskuussa osoitteessa lohjankuvis.eepos.fi. Vapaita oppilaspaikkoja voi tiedustella lukukauden aikana kuvataidekoulun toimistosta toimisto@lohjanseudunkuvataidekoulu.fi.

Tulossa:
Loitsupuu Lohjan Pääkirjaston lastenosastolla huhtikuussa (Minkan perjantain ryhmien vuosinäyttelyteos)

Lopputyönäyttely Lohjan Pääkirjaston Pähkinä-salissa 3.5-12.5.2023 Lopputöiden esittelytilaisuus 5.5.2023. Tervetuloa!

Kesäkuun taidepäiväleirit / varaukset lohjankuvis.eepos.fi alkaen toukokuussa.

Kuvataidekoulun johtokunnan puheenjohtajan Heli Kurimon pitämä avajaispuhe:

Hyvät kuulijat,
tämä hieno Tarua vai totta? -vuosinäyttely on lajissaan jo 38. ja juhlistaa mainiolla tavalla myös
Lohja 700 -teemavuotta. Oppilaiden töissä näkyy Lohjan historia ja luonto, joiden keskellä meillä
on oikeus elää joka päivä. Meillä on etuoikeus ihailla muun muassa kaunista keskiaikaista
kirkkoamme, ja meillä on etuoikeus nauttia meitä ympäröivästä luonnosta monin eri tavoin. On
jännittävää ajatella kaikkia niitä ihmisiä ja ihmiskohtaloita, joita vaikkapa juuri kirkkomme katon
alla on kulkenut. Tähän kaikkeen, tällaiseen ajatusmaailmaan nämä monenlaiset hienot
taideteokset johdattavat minut.
Oikeuksien lisäksi pitää muistaa myös velvollisuudet. Velvollisuuksista tärkeimpiä on varmasti
toisesta ihmisestä huolehtiminen, hyvinvoinnin edistäminen ja ylläpito. Kuvataidekoulun kaltaiset
toimijat ovat siinä aivan keskeisessä asemassa. Taiteen tekeminen ja esittäminen luo lapsille ja
nuorille kokemuksen siitä, että heillä on merkitystä: he ovat tekijöitä, osallistujia ja osallisia. Se luo
yhteisöllisyyttä ja yhteisiä kokemuksia, siis hyvinvointia.
Taidekasvatus johdattaa myös näkemään meitä ympäröivän maailman: kauniit vanhat rakennukset
ja lähellämme oleva luonto eivät ole itsestäänselvyyksiä, kuten ei myöskään se vieressämme oleva
ihminen, lähimmäinen. Kun näemme, otamme myös huomioon.
Kiitos kuvataidekoulun opettajille ja koko henkilökunnalle, kiitos taitaville nuorille taiteilijoille!
Nautitaan upeasta näyttelystä!

Sinua ehkä kiinnostaa myös